Quantcast
Channel: Polski portal finansowy » poradnik finansowy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Definicja i rodzaje lokat terminowych – poradnik dla początkujących inwestorów

$
0
0

Lokata terminowa rodzaj umowy z bankiem podpisywanej na określony czas, polegającej na tym, że klient banku wpłaca określoną ilość pieniędzy a po pewnym czasie może je pobrać wraz z nagromadzonymi odsetkami. Jest korzystniejsza niż rachunek bankowy. W tym czasie bank może swobodnie operować naszym kapitałem. W zależności od tego, jaki rodzaj lokaty wybierzemy, różne są formy umowy między klientem a bankiem. Możemy wpłacić pieniądze na okres miesiąca (lokata krótkoterminowa) lub nawet 10 lat ( lokata długoterminowa).finanse osobiste

Banki prześcigają się w przedstawieniu jak najlepszych warunków klientowi. Warto więc, przed ulokowaniem pieniędzy, przejrzeć dokładnie oferty różnych banków, by mądrze zainwestować gotówkę a po określonym cieszyć się jak największymi odsetkami. Należy jednak pamiętać, że istnieją też wady tej formy inwestycji.

Zalety lokat terminowych:

  • bank pozyskuje środki , którymi może swobodnie obracać udzielając między innymi kredytów i pożyczek
  • osoba wpłacająca gotówkę, po upłynięciu określonego czasu, ma dodatkowe pieniądze za darmo
  • nie ma żadnych kosztów jak w przypadku prowadzenia rachunku
  • sami decydujemy o walucie lokaty
  • szukając najlepszej oferty możemy użyć kalkulatora lokat dostępnego na stronach internetowych

Wady lokat terminowych

  • nasza gotówka jest niejako „zamrożona”
  • zrywając umowę przed końcem tracimy odsetki

Rodzaje lokat bankowych:

  1. Lokata terminowa: Zakładamy ją na określony czas, przed upływem którego nasza gotówka jest „zamrożona”, nie mamy do niej dostępu
  2. Lokata rentierska: Nie musimy czekać czasu jaki przewiduje umowa gdyż odsetki w określonych odstępach czasu wpływają na podane przez nas konto
  3. Lokata progresywna: W dowolnym czasie możemy dopłacać pieniądze na lokatę bez podpisywania dodatkowych umów.
  4. Lokata automatyczna: Występuje, gdy na naszym koncie zgromadzimy określoną sumę, np. 5 tys. zł wówczas bank może nam zaproponować automatyczną zamianę konta na lokatę z wyższym oprocentowaniem.
  5. Lokata dynamiczna: Oprocentowania wzrasta nam w określonych odstępach czasu np. co miesiąc. Możemy wycofać nasz kapitał w każdej chwili, nie tracąc zgromadzonych wcześniej odsetek.
  6. Lokata negocjowana: W tej lokacie klient, który ma powyżej 50 tys. może negocjować warunki lokaty, w tym oprocentowania i czasu trwania.
  7. Lokata call: Nie ma tu określonego terminu, na jaki wpłacamy pieniądze. Wystarczy posiadać w danym banku konto i wpłacić minimalną określoną kwotę. Oprocentowana jest wg zmiennej stopy procentowej. Rezygnując z tej lokaty należy złożyć wypowiedzenie.
  8. Overnight: Odsetki na tej lokacie są naliczane nocą, wówczas nie możemy korzystać z naszych pieniędzy.
  9. E-lokata: Lokata, którą może założyć każdy, kto ma konto internetowe.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 3

Latest Images